למה לרכוש דירה מקבלן או חברת נדל”ן

September 22 2022Oded B

לצד אלו אשר מעדיפים לרכוש דירה יד שנייה באופן ישיר מהבעלים או דרך מתווכחים, יש גם לא מעט אנשים שמחפשים דירה לצרכי השקעה או אפילו למגורים לרכישה מקבלן או חברות נדלן גדולות בשוק.

מחיר ותנאי התשלום

אז קודם כל בואו נדבר על עניין המחיר: דירה חדשה אכן עשויה להיות יקרה יותר, אך הדבר תלוי גם באזור בו רוכשים את הדירה. לדוגמה, אם מדובר בשכונה חדשה שהיא ברובה עדיין לא מאוכלסת לעומת שכונה מבוקשת שלא נותרו בה כמעט דירות למכירה, יכול מאוד להיות שדווקא הדירה החדשה תהיה זולה יותר.

אחת הסיבות לכך היא ששוק הדירות החדשות הוא תחרותי יחסית והיזמים רוצים להיפטר מהדירות כמה שיותר מהר על מנת שיוכלו להחזיר את ההלוואות שלקחו.

אבל גם אם הדירה החדשה תהיה יקרה יותר, פריסת התשלומים עשויה להיות נוחה יותר, מה שיאפשר לכם לעיתים גם לקחת משכנתא בתנאים מועדפים שבה ההלוואה תחולק לכמה תקופות.

הוסיפו לזאת את עמלת התיווך שאתם עשויים לשלם למתווך של דירות יד שנייה ואחרי הכול לא בטוח בכלל שרכישת דירה חדשה תהיה פחות משתלמת.

תשתיות וסביבת המגורים

דירות חדשות נבנות על פי סטנדרטים גבוהים הרבה יותר, וזה חשוב לא רק עבור איכות החיים שלכם, אלא לעיתים מדובר בעניין בטיחותי של ממש. למעשה, רוב הדירות בישראל שנבנו לפני 1980 ולא עברו תמ”א פשוט לא עומדות בתקן כנגד רעידות אדמה.

אפילו ממ”ד הוא לא תמיד דבר מובן מאליו, והדבר האחרון שאתם רוצים זה להתחיל לרוץ עם הילדים במדרגות בזמן אזעקות.

ואם כבר תשתיות, חלק גדול מהדירות החדשות, בעיקר באזורים שעוברים פיתוח מואץ נבנות בתוך שכונות חדשות המציעות מגוון רחב של שירותים חיוניים כגון קופות חולים, מרכזי קניות, מוסדות חינוך וכו’.

עם זאת, חשוב לבדוק עד כמה השכונה החדשה נגישה לדרכי התחבורה הראשיות באזור, הן ברכב פרטי והן דרך תחבורה ציבורית (לבני נוער ומי שלא מעוניין להחזיק ברכב).

מעל לכול, כשמדובר בדירות חדשות יש “עם מי לדבר” ויש מי שנושא באחריות. אומנם מדי פעם שומעים בחדשות על חברות וקבלנים קיקיונים, אבל כאלו יש בכל תחום. מנגד לא חסרות חברות מוכרות וותיקות שהקימו מאות פרויקטים מוצלחים (בקיצור, אם זה נשמע טוב מדי מכדי להיות אמיתי, זה כנראה באמת כך…)

התאמה אישית של הדירה

שווה לעקוב אחרי השוק ולא להפסיק לחפש דירות למכירה באופן אקטיבי מכיוון שכך קל למצוא את פרויקטים שנמצאים בשלבים התחלתיים יחסית (אם הדבר נוח לכם מבחינת לוח הזמנים).

במקרים כאלו תוכלו לבצע שינויים בדירה כמו הזזת קירות או הוספה של כלים סניטרים בקלות יחסית ועם מינימום תוספת למחיר.

לעומת זאת, בדירה יד שנייה וגם בדירות חדשות שנמצאות בשלבי סיום הבנייה הגמישות שלכם תהיה מוגבלת מכיוון שתצטרכו להתחשב גם בשכנים הקיימים, שלא לדבר על כך שלעיתים יש תשתיות ישנות שפשוט לא כדאי לגעת בהן.

Share: